slide 01

slide 01

ČESKÝ SVAZ CHOVATELŮ HAFLINGŮ, z. s.

Vyhledávání

Inzerce

19.1.2023 Hřebeček Gina Avalon4

Prodej loňského hřebečka

Prodám hřebce narozeného 24. 5. 2022 po AVALON II z matky GINA. Očkovaný, odčervený, korektura kopyt. Cena 50 000.-  Při rychlém jednání možná sleva. Tel: 721 268 778

Celý článek
 

Jak proběhl Víkend s haflingy pro děti i dospělé?

Parkur starší

Speciální akce pro chovatele plemene hafling jsou ve Vrchovanech už tradicí. Pravidelně se zde konají výstavy, svody, zkoušky výkonnosti a sportovní soutěže, jichž se účastní hlavně více či méně zkušení chovatelé. V letošním roce jsme se pokusili tyto osvědčené akce rozšířit také o program zaměřený na děti a mládež, protože právě ty by měli haflingové a potažmo náš svaz oslovit, aby si do budoucna zajistili další pokračování chovu v České republice a zlepšování jeho kvality.

Třídenní akce se konala 15. – 17. června a začala svodem klisen a zkouškami výkonnosti. O výsledcích této ryze chovatelské akce se dozvíte v samostatném článku. Další podstatnou součástí celého víkendu bylo Mistrovství ČR haflingů v sedlových disciplínách, které se letos konalo už popáté, a program byl proložen zejména v průběhu soboty aktivitami pro děti a mládež - hobby soutěžemi v drezuře a parkuru, soutěží v jízdě zručnosti pro nejmenší, soutěží mladý vystavovatel a minikroužkem pro děti.

Sportovní příprava na Mistrovství Evropy

V letošním roce, kdy se téměř třicítka koní chystá reprezentovat Českou republiku na srpnovém Mistrovství Evropy haflingů v Rakousku, se naplno projevuje, jak se v posledních letech urychlil rozvoj sportu s haflingy. Tomu odpovídá i poměrně vysoká účast a kvalita koní na červnovém šampionátu, který se tradičně konal v drezuře, parkuru a všestrannosti. Mimo poslední disciplínu byly šampionáty rozděleny podle věku na dvě třídy a i ostatní podmínky byly nastaveny tak, aby co nejvíce kopírovaly propozice chystaného ME 2018 a koně si zde mimo jiné mohli také splnit kvalifikaci na tento vrchol letošní sezóny. Je velmi potěšující, že kromě známých jmen můžeme mezi našimi reprezentanty najít i zcela nové tváře a téměř třetina českých účastníků této největší mezinárodní akce určené haflingům jsou mladí a velice nadějní jezdci do 18 let, což nás obzvlášť těší.

Arcane a Martina StudničkováDrezura nepřinesla větší překvapení

Pokud se týče drezurních soutěží, nebyli jsme ve Vrchovanech svědky větších překvapení. Ve třídě mladých koní v prvním kole drtivě zvítězila Martina Studničková se čtyřletým a nadějným valachem Arcane (Avalon x Emmeli). I přesto, že ve druhém kole naopak zvítězila stejná jezdkyně se svým druhým koněm, klisnou Fiolou (Avalon x Fantasy), náskok z prvního kola v pohodě stačil na titul pro Arcana. Třetí místo mezi mladými koňmi zaujala klisna a jezdkyně, které rovněž (i když ne spolu) budou startovat na ME, Petra Svobodová s Whitney (Avalon x Wunja). Ve třídě starších koní potvrdila svůj loňský titul jedna z mladých jezdkyň – Laura Lišková s valachem Hanym (Nimrod x Hvězda), kteří nedali ostatním šanci ani v jednom kole. Pro druhé místo si v obou kolech a tedy i celkově dojela opět Martina Studničková, v tomto případě s klisnou Nivou (Nabucco x Norena). Bronzovou příčku získala Lucie Čermáková, která soutěží s plemenným hřebcem Artem (Artist-L x Cesy). Také tito medailisté se samozřejmě pojedou v srpnu porovnat se svou zahraniční konkurencí a my tak budeme mít komu držet během drezur palce.

Nová jména v parkuru

Soutěže v parkurovém skákání naopak přinesly do prostředí haflingů nová jména, i když na stupních vítězů zněla většinou známá jména. V soutěži mladých koní se nikomu nepodařilo zajet obě kola a finále zcela bez trestných bodů. Nejnižší zisk – 4 trestné body z finále, které navíc projely v nejlepším čase, nakonec vynesly na první příčku klisnu Whitney, tentokrát s Gabrielou Salákovou v sedle, které budeme mít možnost vidět ve Stadl Paura. Do finále šla s čistým kontem také klisna Amelina (Stainz x Amedina) s Renatou Vajrychovou, ty ale bohužel ve finále nasbíraly 12 trestných bodů, což je posunulo na bronzové umístění a naopak umožnilo jejich sesterské dvojici  Amedianě Obrok (Walzertraum x Amedina) a Blance Vajrychové posun z průběžně třetího na druhé místo s celkovým počtem bodů o čtyři nižším.

Wunja a Kristýna MrzenováV parkuru starších koní bylo klání, jak už to bývá, o poznání dramatičtější, celkem se utkalo jedenáct dvojic ze sedmi různých stájí. Obě kola projelo bez ztráty kytičky celkem pět dvojic, které pak ve finále měly největší šance. S konečným skóre nula trestných bodů nakonec ze soutěže vyšly celkem čtyři dvojice a rozhodoval tedy pouze finálový čas. Ten měl suverénně nejlepší plemenný hřebec Artist-L (Antinor x Cobra) s Danielem Pospěchem, kteří se tak opět stali mistry ČR v parkurovém skákání haflingů. Druhé místo vybojovala Tereza Sixtová s velmi šikovnou skokankou Arezzou (Wolfgang x Amada), které o něco více než vteřinu porazily Petru Dvořákovou s klisnou Wolke (Wolfgang x Wolli). Nepopulární čtvrté místo zbylo na Lenku Kajgrovou a její již šestnáctiletou klisnu Lady. Výborných výkonů bylo ale vidět daleko více, a to i díky novým tvářím ve sportu s haflingy, což je pro nás příslib pro nadcházející šampionát, kde bychom rádi sestavili alespoň dva týmy do poháru národů, kterým bude vrcholit celý program mistrovství.

Flinkie a Anna ZanáškováVšestrannost rozhodovala drezura

Soutěž všestrannosti pro obvykle malý počet startujících zůstala nerozdělená podle věku. O pořadí celkem pěti startujících dvojic rozhodla prakticky už první část soutěže – drezura. Tu nejlépe zajel Pavel Studnička s klisnou Nivou (Nabucco x Norena), která má právě drezurní soutěže velmi dobře najeté. V parkuru a krosu se navíc nedopustili žádné chyby, takže nedali soupeřům šanci je předstihnout. Druhou nejlepší drezurní úlohu jsme viděli v podání Michala Špalka a Sagary (Standschütz x Solis), kteří sice na parkuru shodili jednu překážku, ale i tak jim to stačilo na udržení stříbrné pozice. Jedné chyby na parkuru se dopustila také Anna Zanášková s klisnou Flinkie (Sevruga x Feriel), nicméně i tak to znamenalo díky pěkné drezuře a čistému krosu stále ještě umístění na bedně.

Hobby soutěže

Hafling je jako plemeno oblíbený pro svůj exteriér i povahové vlastnosti jako kůň pro děti, mládež a začínající jezdce. Prioritou by tedy měla být podpora této skupiny jezdců formou pořádání hobby soutěží, kde mohou získat první zkušenosti se závoděním, porovnat své síly se soupeři a získat motivaci do dalšího tréninku. Český svaz chovatelů haflingů letos třetím rokem vyhlašuje sportovní žebříček haflingů, a ten je od loňska rozšířen právě na hobby část, kde se započítávají výsledky z těchto soutěží nižší obtížnosti. Bylo proto logickým krokem v rámci červnové akce připravit také hobby závody v drezuře a parkuru, kde je základna největší.

Hobby soutěž v drezuře vyhrála Radka Strnadová s valachem Nugátem (Nibelung x Conny), která úlohu stupně Z zajela s velkým odstupem před ostatními účastníky. Druhé místo obsadila Kateřina Okuněvová s klisnou Unadonna (Nabucco x Unasta) a třetí místo získala velmi mladá Amálie VackováFrancess Castaneou (Wildprinz x Finesse).

V parkuru byly vypsány hobby soutěže hned čtyři – a to obtížnosti 60 a 70 cm, vždy rozdělené pro děti a jezdce nad 14 let. V nižší soutěži mezi dětmi zvítězila Viktorie HoškováFrancess Castaneou, které zdolaly celý kurz bez chyby, následovány Viktorií Rudovou s Jill (Mozart x Jitřenka), jež svůj výsledek vylepšily čistou jízdou v parkuru o výšce 70 cm. Mezi staršími jezdci byla na 60 centimetrech nejlepší Denisa Lencová s Narcisem (Nasan x Rita), které obvykle vídáme spíše v drezurním obdélníku. Sedmdesáticentimetrový parkur pak nejlépe zdolala Kateřina Okuněvová s Unadonnou.

Program pro děti i zkušené chovatele

Jízda zručnosti byla určena všem věkovým kategoriím dětí.Úplnou novinkou akcí pro haflingy byly v letošním roce také dvě soutěže určené speciálně dětem. První z nich byla „sportovní disciplína“ pro ty úplně nejmenší – jízda zručnosti, která se mohla jet za pomocí vodiče. Této soutěže se za vydatné podpory diváků a rodičů zúčastnila desítka dětí různého věku od těch opravdu nejmenších, které na koni seděly jen párkrát, až po odrostlejší, které mají za sebou už i tréninky na jízdárně.

Na program byla zařazena také soutěž mladý vystavovatel, která je velmi oblíbená v zahraničí a i u nás už se pomalu objevuje na výstavách koní různých plemen. V rámci této soutěže hodnotí komise správnost a způsob předvedení koně, správnost výstroje jezdce, připravenost koně a celkový dojem. Úroveň předvádění (nejen) haflingů se postupem času díky osvětě začíná vcelku rychle zlepšovat, nikdy ale není na škodu na podobné akci znovu připomenout, jak koně správně předvést, jaké jsou nejčastější chyby a jak by kůň i vystavovatel měli být připraveni. A nutno uznat, že účastnicím soutěže mladý vystavovatel se to i přes drobné chybičky docela dobře podařilo.Soutěž mladý vystavovatel proběhla na akci pro haflingy vůbec poprvé.

Následovala také malá přehlídka plemenných hřebců, kteří se účastnili akce nebo jsou umístěni přímo na stanici ve Vrchovanech. Chovatelé tak měli příležitost nejen vidět naživo některé plemeníky, kteří jsou k dispozici pro jejich klisny, včetně nejnovějšího přírůstku ze zahraničí – Newcomera, ale také perfektní předvedení na ruce, které může být vzorem pro účast na výstavách, svodech a dalších akcích.

Sobotní pozdně odpolední program byl doplněn seminářem zaměřeným na obecné informace o chovu haflingů a prezentaci výsledků loňského projektu Rozvoj chovu koní plemene hafling v ČR, který realizoval Český svaz chovatelů haflingů, v jehož rámci měli účastníci možnost diskutovat problematiku chovu i sportu haflingů se zástupci svazu i mezi sebou.  Vzdělávací aktivita byla připravena souběžně i pro děti, které se měly možnost v rámci minikroužku seznámit se základními znalostmi a dovednosti, které související s chovem koní – od popisu koně přes základy péče o ně, až po praktickou ukázku sedlání a uzdění.

Na akci je třeba navázat

Úspěšná akce, na níž se v průběhu víkendu vystřídalo několik stovek návštěvníků, byla velmi užitečná především díky tomu, že může nasměřovat aktivity chovatelů i svazu k většímu zapojení dětí a mladých, což zatím chybí a vzhledem k vlastnostem haflingů se přitom přímo samo nabízí. Doufáme, že se tedy podaří na tuto akci navázat a pokračovat v aktivitách zaměřených na děti, mladých a začínající jezdců i chovatelů a podpořit tak budoucnost našeho chovu haflingů, která má velký potenciál.

Pořadatelé by závěrem rádi poděkovali Ministerstvu zemědělství a dalším sponzorům za finanční podporu, všem spolupracovníkům i dobrovolníkům za perfektní spolupráci a zejména všem účastníkům za jejich aktivitu a účast.

Text a foto: Veronika Jenikovská
Další fotografie naleznete zde.
Výsledky MČR:

MČR 2018

Parkur mladší

Parkur mladší

 
Parkur starší

Parkur starší

 
Drezura mladší

Drezura mladší

 
Všestrannost

Všestrannost

 
Drezura starší

Drezura starší

 
Soutěž mladý vystavovatel proběhla na akci pro haflingy vůbec poprvé.

Soutěž mladý vystavovatel proběhla na akci pro haflingy vůbec poprvé.

 
Jízda zručnosti byla určena všem věkovým kategoriím dětí.

Jízda zručnosti byla určena všem věkovým kategoriím dětí.

 
Během víkendu byl přichystán i minikroužek pro děti.

Během víkendu byl přichystán i minikroužek pro děti.

 
Flinkie a Anna Zanášková

Flinkie a Anna Zanášková

 
Wunja a Kristýna Mrzenová

Wunja a Kristýna Mrzenová

 
Arcane a Martina Studničková

Arcane a Martina Studničková

 
 
7.8.2018 17:51:23 | přečteno 2298x | werka

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.

 

první sloupec

Adresa sídla:

U Hřebčince 479/2
Budějovické Předměstí
397 01 Písek

druhý sloupec

Adresa pro doručování:

Chrastavská 21
190 00 Praha 9
e-mail: werka@centrum.cz

třetí sloupec

ČSCHH je samosprávný, dobrovolný, nevládní a neziskový spolek, jehož účelem je rozvoj chovu koní plemene hafling v rámci čistokrevné plemenitby.

load