slide 01

slide 01

ČESKÝ SVAZ CHOVATELŮ HAFLINGŮ, z. s.

Vyhledávání

Inzerce

19.1.2023 Hřebeček Gina Avalon4

Prodej loňského hřebečka

Prodám hřebce narozeného 24. 5. 2022 po AVALON II z matky GINA. Očkovaný, odčervený, korektura kopyt. Cena 50 000.-  Při rychlém jednání možná sleva. Tel: 721 268 778

Celý článek
 

Přehlídka nejlepších mladých klisen zpět v Lysé

Čtyřletá Sina díky perfektně předvedenému klusu zaujala druhou příčku.

Šampionát mladých klisen plemene hafling je tradiční chovatelskou akcí, která se letos konala již pojedenácté. Téměř polovina ročníků této přehlídky byla součástí naší nejnavštěvovanější výstavy zaměřené speciálně na koně a na tu se do Lysé nad Labem se letos 22. září po několikaleté přestávce opět vrátila.

Chovatelé jsou zvyklí, že komisi na této akci tvoří vždy posuzovatelé nominovaní Světovým svazem, a to vždy jeden z Rakouska a jeden z Jižního Tyrolska. Tohoto úkolu se letos ujal sám předseda světového chovatelského svazu Lukas Scheiber, za italskou stranu pak byl nominován Günter Dejori. Jako vždy komisi doplnil a komentářem provázel předseda tuzemského svazu Jaroslav Dražan. Před zraky několika stovek diváků se v Lysé letos opět představily nejlepší klisny plemene hafling, které splňují základní podmínku pro účast – získaly hodnocení na svodu minimálně 7,1 bodu za exteriér. Přihlášek se letos sešlo třináct, z toho pět klisen z českého chovu.

Vyrovnaná třída mladých

Tři nejlepší klisny v třídě 3-4letých.Třídu tří a čtyřletých klisen označila komise za velmi vyrovnanou, kde bylo poměrně těžké určit výsledné pořadí tří nejlepších klisen postupujících do finále. Nakonec se rozhodla na třetí místo zařadit loňskou vítězku českého chovu na mezinárodní výstavě v Pardubicích a letošní účastnici ME haflingů v drezuře čtyřletou Fiolu odchovanou z klisny Fantasy (Nihilist) po otci Avalon. Fiola, jejíž majitelkou je Radka Strnadová, komisi zaujala především dobrým rámcem a harmonickou tělesnou stavbou a zároveň dobrým pohybem. O jednu příčku výše se umístila stejně stará klisna Sina manželů Studničkových, která pochází z Rakouska (Walzertraum X Sonate po Standschütz). Rovněž tato klisna byla letos účastnicí drezurní soutěže mladých koní na ME ve Stadl Paura a tomu odpovídal také její výborný pohyb, který komise ocenila zejména při předvedení v klusu. Zároveň byl v komentáři vyzdvihován její typ a ušlechtilost, ačkoliv klisna je na horní hranici tělesných měr.

Z prvního místa do finále postoupila rovněž čtyřletá klisna Amediana Obrok, narozená a v majetku manželů Sixtových. Amediana je opět čistě tyrolského původu, její matkou je Amedina (Amadeus) a otcem Walzertraum, a stejně jako obě její kolegyně na stupních vítězů v třídě mladších se účastnila ME haflingů, tentokrát v disciplíně skoky. Kromě harmoničnosti tělesné stavby a výborného pohybu komise u této klisny ocenila velmi pěkný výraz.

Starší třída s jasnou favoritkou

Klisny přihlášené do třídy starších měly mezi sebou celkem jasnou favoritku – vítězku loňské mezinárodní výstavy v Pardubicích v kategorii mladých koní a vítězku třídy na světové výstavě v Ebbsu v roce 2015. Klisna Amelina (Stainz x Amedina po Amadeus) původem z Rakouska je v majetku manželů Sixtových a stejně jako její polosestra Amediana aktivně sportuje. Byla rovněž parkurovou účastnicí letošního ME, kde se stala členkou smíšeného Česko-slovenského týmu, jenž vybojoval stříbro v poháru národů. Amelina nakonec potvrdila své předchozí úspěchy a komise ji poslala do finále s nejlepším hodnocením zejména kvůli prakticky ideálnímu typu moderního haflinga.Nejúspěšnější klisny třídy 5-6letých.

Druhé místo připadlo rovněž velmi úspěšné účastnici mnoha výstav – šestileté Bahar (Stilton x Badina po Wolfgang). Tato klisna udělala v minulosti svým majitelům manželům Studničkovým radost už v roce 2016, kdy získala titul šampionky mladých klisen, i v loňském roce, kdy se stala vítězkou mezi staršími klisnami na mezinárodní výstavě. Bahar předvedla v Lysé jednoznačně nejlepší pohyb, a to jak v klusu, tak v kroku.

Třetí místo a velmi dobré hodnocení především díky harmonické stavbě těla a pěkně předvedenému pohybu získala od komise také šestiletá Moneta (Nibelung X Mesyna po Amadeus), jejíž majitelkou je Radka Volková. I Moneta je stejně jako její soupeřky úspěšnou účastnicí Světové výstavy 2015 v Ebbsu a mnoha dalších chovatelských akcí a zároveň dvojnásobnou držitelkou titulu nejlepší  klisna českého chovu z let 2015 a 2016.

Polosestry z Obroku ovládly finále

Šestičlenné finále nakonec ovládly polosestry Amelina a Amediana Obrok, které získaly první, respektive druhé místo. Amediana zároveň celkem logicky získala titul nejlepší klisny českého chovu. Třetí místo, i když poměrně těsně, pak získala klisna Bahar, která doplnila stupně vítězů. Kromě originálních plaket z dílny Gabriely Šípové a krásných kokard byly všem úspěšným účastnicím a jejich majitelům předány také věcné ceny od našich dlouholetých sponzorů – Energys a A care veterina, jimž tímto ještě jednou velmi děkujeme.

I letošní ročník byl velmi kvalitně obsazený, a to i přes fakt, že sezóna byla velmi náročná, protože nedlouho před šampionátem se v Rakousku konal zmíněný evropský šampionát ve sportovních disciplínách, jehož se účastnili téměř všichni chovatelé přítomní v Lysé. Proto jim patří dvojnásobný dík za to, že i přes velké vytížení a málo času zvládli perfektně také přípravu na výstavu. Do budoucna je ale určitě nutné se zamyslet nad větší aktivitou a podporou výstavnictví. V posledních letech bohužel poněkud vymizely speciální regionální výstavy, což je určitě škoda a zúžila se tak nejen možnost setkávání chovatelů, ale také posouzení většího množství koní na jednom místě, což je užitečné nejen pro pocvičení oka, ale i pro větší přehled o tom, jak si český chov obecně stojí.

Jezdecká ukázka v režii Statku Nečín

Ani v doprovodném programu výstavy samozřejmě haflingové nechyběli, a to díky Statku Nečín, jehož jezdkyně si připravily čtverylku na téma Noc na Karlštejně. Díky tomu mohli diváci, jež v Lysé zdaleka netvoří jen odborná veřejnost, jasně vidět, že hafling je koněm vhodným pro děti a mladé jezdce – většina jezdců ve čtverylce byly totiž děti, které v Nečíni jezdí v rámci kroužku. A jejich krásně připravený program na oblíbenou hudbu ze známého muzikálu diváci ocenili velkým potleskem.

Text: Veronika Jenikovská
Foto: Klára Brůnová

Další foto najdete zde: Fotoalbum Kláry Brůnové


Článek

Klisny posuzoval prezident Světového svazu Lukas Scheiber společně s dalším mezinárodním rozhodčím.

Klisny posuzoval prezident Světového svazu Lukas Scheiber společně s dalším mezinárodním rozhodčím.

 
Komentářem celou přehlídku provázel předseda tuzemského svazu Jaroslav Dražan.

Komentářem celou přehlídku provázel předseda tuzemského svazu Jaroslav Dražan.

 
Třídu mladších klisen vyhrála klisna Amelina.

Třídu mladších klisen vyhrála klisna Amelina.

 
Čtyřletá Sina díky perfektně předvedenému klusu zaujala druhou příčku.

Čtyřletá Sina díky perfektně předvedenému klusu zaujala druhou příčku.

 
Fiola se svou novou majitelkou Radkou Strnadovou.

Fiola se svou novou majitelkou Radkou Strnadovou.

 
Tři nejlepší klisny v třídě 3-4letých.

Tři nejlepší klisny v třídě 3-4letých.

 
Klisna Amelina byla favoritkou letošního šampionátu.

Klisna Amelina byla favoritkou letošního šampionátu.

 
Bahar potvrdila svoje kvality a úspěchy z minulých let.

Bahar potvrdila svoje kvality a úspěchy z minulých let.

 
Moneta Radky Volkové – dvojnásobná držitelka titulu nejlepší klisny českého chovu.

Moneta Radky Volkové – dvojnásobná držitelka titulu nejlepší klisny českého chovu.

 
Nejúspěšnější klisny třídy 5-6letých.

Nejúspěšnější klisny třídy 5-6letých.

 
Letošní šampionka a vicešampionka s majiteli.

Letošní šampionka a vicešampionka s majiteli.

 
Za krásné ceny děkujeme našim sponzorům!

Za krásné ceny děkujeme našim sponzorům!

 
 
22.11.2018 14:09:51 | přečteno 1513x | werka

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.

 

první sloupec

Adresa sídla:

U Hřebčince 479/2
Budějovické Předměstí
397 01 Písek

druhý sloupec

Adresa pro doručování:

Chrastavská 21
190 00 Praha 9
e-mail: werka@centrum.cz

třetí sloupec

ČSCHH je samosprávný, dobrovolný, nevládní a neziskový spolek, jehož účelem je rozvoj chovu koní plemene hafling v rámci čistokrevné plemenitby.

load