slide 01

slide 01

ČESKÝ SVAZ CHOVATELŮ HAFLINGŮ, z. s.

Vyhledávání

Inzerce

19.1.2023 Hřebeček Gina Avalon4

Prodej loňského hřebečka

Prodám hřebce narozeného 24. 5. 2022 po AVALON II z matky GINA. Očkovaný, odčervený, korektura kopyt. Cena 50 000.-  Při rychlém jednání možná sleva. Tel: 721 268 778

Celý článek
 

Šampionát mladých klisen plemene hafling 2008

V rámci výstavy Koně v akci, která proběhla začátkem září v Pardubicích, se letos opět uskutečnil šampionát mladých klisen plemene hafling. Oproti loňsku byl o účast větší zájem, proto Svaz chovatelů haflinga (SCHH) vyhlásil dvě třídy - klisny ve věku 3-4 let a klisny 4-5 leté. V paddocku se o sobotním odpoledni předvedlo celkem sedmnáct klisen z celé republiky.

Celková úroveň letošních účastnic byla vyšší než loni, konkurence narostla hlavně ve třídě mladších klisen. Snad to svědčí o posunu chovatelské kvality u mladých haflingů. Systém hodnocení byl velmi podobný, jako v prvním ročníku. Komise ve složení Konrad Grünberger (prezident Italského svazu chovatelů haflinga), Walter Oberhofer (prezident Jihotyrolského svazu chovatelů haflinga) a Rudolf Nachtigal (předseda SCHH) ze skupiny klisen po jejich předvedení v kroku vybrala trojici klisen, z nichž pak sestavila konečné pořadí na základě bližšího posouzení v postoji a v klusu. Nejlepší tři klisny z obou tříd pak byly předvedeny znovu ve finále a byla tak vyhlášena šampionka, první a druhá vicešampionka.

Třída mladších klisen byla obsazena osmi klisnami, které byly velmi vyrovnané. Komise se nakonec rozhodovala mezi čtyřmi kandidátkami na finále. Z účasti ve finále byla z této nejlepší čtveřice nakonec na základě předvedení v klusu vyřazena klisna Natali majitele pana Drápely. Třetí místo mezi mladšími klisnami tak obsadila čtyřletá Nexie po otci Mozart, majitele pana Studničky. Druhou nejlepší byla nakonec vyhodnocena importovaná tříletá klisna Locke po italském hřebci Neves II majitelky Moniky Nývltové. Nejvíce se porotě líbila velmi harmonická klisna s výbornou mechanikou pohybu Galanka po otci Norek majitelky Jany Veškrnové.
Třída pěti a šestiletých klisen měla dokonce devět účastnic. Klisny v této kolekci však už nebyly exteriérem tolik vyrovnané, objevili se i koně těžšího typu. Třetí nejlepší byla porotou vyhlášena Lukava po otci Mozart majitelky Ivy Daťkové, jako druhá byla v této kolekci, především zásluhou vynikající mechaniky pohybu, která plně vynahradila některé exteriérové nedostatky, vyhodnocená opět importovaná italská klisna Ganz po hřebci Angel majitelky Radky Volkové, vítězkou této třídy se stala krásná klisna lehčího typu Fairy po Nimrodovi v majetku firmy Charolais Apros.
Všech šest vybraných klisen pak komise srovnávala ještě jednou. Na celkovém hodnocení se projevila celkově vyšší úroveň první kolekce a pořadí na stupních vítězů zůstalo naprosto nezměněné. Druhou šampiónkou mladých klisen v historii chovu v ČR se tak stala Galanka, druhé místo připadlo zcela zaslouženě Locke a poslední pohár si odvezli majitelé Nexie.
Svaz chovatelů haflinga si velmi váží toho, že o šampionát měli chovatelé tak veliký zájem a že dorazili skutečně ze všech koutů z celé republiky. Stejně velké ocenění si zaslouží všichni diváci, kteří vydrželi v parném počasí celé dvě hodiny sledovat hodnocení klisen a samozřejmě komise, která vážila do Pardubic dlouhou cestu. Vzhledem k tomu, že posun v kvalitě klisen byl skutečně znatelný, jak konstatovala i porota, předsednictvo SCHH doufá, že o účast ve třetím ročníku bude minimálně takový zájem, jako letos, a že shlédnutí šampionátu povzbudí všechny zúčastněné chovatele i diváky k další práci v chovu.
Výsledky šampionátu jsou shrnuty v tabulce (ke stažení ve formátu .xls).

Kromě chovatelských přehlídek v paddocku, kterého se po celé tři dny výstavy účastnila část klisen přihlášených do šampionátu a plemenný hřebec Artist, měli haflingové svoje zástupce samozřejmě také mezi vystavovateli v doprovodném programu. Tradičními účastníky byli manželé Drápelovi se spřežením klisen. Letos poprvé kromě matadorek Astry a Hanny zapřáhli teprve tříletou Natali. Vznikla tak divácky velmi atraktivní triga. Se spřežením Drápelovi také obhájili v sobotním programu loňské vítězství v parkuru malých plemen.
Velmi pěkně se představili také westernoví zástupci plemene, valach Bobby s majitelkou Janou Vanžurovou a klisna Mariett majitelky paní Brůčkové, kterou předvedl Radek Šmíd. Předvedení trailu a reiningu před hlavní tribunou i ukázky ve westernovém městečku byly velmi pěkné a haflingové tak dokázali, že se dají využívat skutečně všestranně. Také těmto účastníkům patří velké poděkování.

Text: Ing. Veronika Kutilová
Foto: Lucie Hladová, Jaroslav Kutil

12.4.2017 18:02:47 | přečteno 780x | werka
 

první sloupec

Adresa sídla:

U Hřebčince 479/2
Budějovické Předměstí
397 01 Písek

druhý sloupec

Adresa pro doručování:

Chrastavská 21
190 00 Praha 9
e-mail: werka@centrum.cz

třetí sloupec

ČSCHH je samosprávný, dobrovolný, nevládní a neziskový spolek, jehož účelem je rozvoj chovu koní plemene hafling v rámci čistokrevné plemenitby.

load