slide 01

slide 01

ČESKÝ SVAZ CHOVATELŮ HAFLINGŮ, z. s.

Vyhledávání

Inzerce

19.1.2023 Hřebeček Gina Avalon4

Prodej loňského hřebečka

Prodám hřebce narozeného 24. 5. 2022 po AVALON II z matky GINA. Očkovaný, odčervený, korektura kopyt. Cena 50 000.-  Při rychlém jednání možná sleva. Tel: 721 268 778

Celý článek
 

1248 Artist-L

Artist (1)

Narozen: 1. 4. 2005

Otec: Antinor-S po Afghan II

Matka: Cobra po Alpenstern liz.

Adresa stanice: Zemský hřebčinec Písek, U hřebčince 479, 397 01 Písek

Kontakt: tel.: 737 274 803 (J. Ptáček)

Chovatel: Mur Herbert, Merano, Itálie

Majitel: Hanákovi Bedřich a Jana, Pernarec

Zařazen: 24. 11. 2007

Míry: 149; ???; 170; 20,0 cm

Bodové hodnocení: 8,6 bodu

Zkoušky výkonnosti: ANO, 9,14 bodů

Počet kompletních známých generací: 6

Podíl arabské krve ze známých generací: 0%

Akcelerační program: ANO

Zařazení synové: 2439 Art

Zařazené dcery: 16 x HPK, 10 x PK, 13 x ostatní

Poznámky


Nový haflingský plemenný hřebec v ČR

(článek z roku 2007)

Po několikaletém velice úspěšném působení plemenného hřebce 854 Nimroda v českém chovu haflingů vyvstala potřeba navázat na tohoto plemeníka dalším kvalitním hřebcem, který dále pozvedne úroveň populace. Mladý hřebec Artist, který bude od příští sezóny působit na stanici v Mněticích u Pardubic, by měl pomoci vylepšit především plemenný typ a ušlechtilost českých haflingů.

Protože dcery po hřebci Nimrodovi, který úspěšně působil v našem chovu od roku 2003 a byl jednoznačně nejvyužívanějším plemeníkem, dorostly do věku, kdy jejich majitelé začínají uvažovat o jejich připuštění, stojí nyní chovatelé před volbou, jakým plemeníkem pokračovat v chovu. Nový hřebec by měl navázat na Nimroda mechanikou pohybu, zlepšit barvu a dodat do populace nové trendy v chovu haflingských koní. Protože nabídka se musí přizpůsobit především poptávce těchto chovatelů, rozhodl se Ing. Müller požádat o pomoc při výběru nového plemeníka Svaz chovatelů haflinga, který by měl mít nejlepší představu o situaci, v jaké se populace u nás nachází a doporučit tak ideálního pokračovatele - zlepšovatele.

Zástupci SCHH nabízenou spolupráci a důvěru přivítali a začali jednat s chovateli německými a především italskými. Italský svaz nabízel některé svazové hřebce, konkrétně hřebce Nibelunga, který je již nejen prověřeným plemeníkem, ale pro náš chov by znamenal navázání v linii N. K uzavření dohody a výběru hřebce se nabízela účast na jednání předsednictva Evropského svazu v Bolzanu spojená s návštěvou svodu hřebců v Meranu (12.-14.10.). Před vlastním zahájením svodu jsme s tajemníkem svazu Michaelem Gruberem navštívili některé vytipované špičkové chovatele a vystavovatele mladých hřebců a měli jsme tak možnost vidět některé budoucí plemeníky a v několika případech i jejich matky nebo sourozence. Tyto informace mnoho napoví o vlastní dědičnosti a o vlohách jednotlivých hřebců a linií.
Podíl zastoupených hřebců na körungu v Meranu podle linií svědčí o kvalitě a prochovanosti jednotlivých linií - linie A byla zastoupena 28 hřebci, B sedmi, N šestnácti, M pěti, S a St čtyřmi, a W dvěma hřebci. Zcela logicky proto byla naše pozornost soustředěna na moderní a líbivé linie A a N. Z těch bylo potom vytipováno celkem šest hřebců a mohlo začít jednání o jejich cenách a tím i dostupnosti pro český chov. V této chvíli pro naše zástupce Dr. Dražana a Ing. Kutilovou nastala složitá jednání a z nich vyplývající těžké rozhodování. Vytipovaní hřebci se v hodnocení dostávali na přední místa a tím vzrůstala logicky i jejich cena. Malým štěstím bylo, že se u tohoto svodu nekonala následná aukce, kde by náš manévrovací prostor byl velmi zúžen. Do malého finále v boji mezi cenou a kvalitou se nakonec dostal a byl vybrán hřebec Artist náležící k linii A po vynikajícím otci Antinorovi. Tato alternativa nakonec zvítězila i před možná cenově výhodnější nabídkou staršího osvědčeného Nibelunga, protože se přece jen jedná nejen o genetický generační posun kupředu, ale hlavně o modernějšího, typově žádanějšího a ušlechtilejšího hřebce.

Hřebec Artist se narodil 1. dubna 2005 u chovatele Herberta Mura v Renon (provincie Bolzano) v Jižním Tyrolsku, kde byl odchován až do prodeje. Jeho otec, 156/T Antinor po otci Afghan II je zřejmě nejslavnějším italským hřebcem, který se stal v roce 2000 světovým a v roce 1998 evropským vicešampionem; na Fieracavalli ve Veroně zvítězil v letech 1999 a 2002. Dnes má již více než 65 synů v plemenitbě, z nichž se pět stalo národními šampiony a čtyři vicešampiony, je tedy sám o sobě prověřenou zárukou kvality. Stejně tak hřebec Afghan II byl velmi kvalitním plemeníkem, který se stal chovným pilířem v linii A. V roce 1990 se stal vůbec prvním světovým šampionem a za svou "kariéru" po sobě za nechal téměř 40 synů v plemenitbě, mezi nimi i slavného 101/T Amadea (světový vítěz 2000). Také matka nového českého plemeníka Cobra patří k linii A a má velmi kvalitní původ, jejím otcem je potomek 101/T Amadea, liz.Alpenstern. Původ Artista je v tabulce:

Hřebec Artist na svodu v Meranu přesvědčil komisi především právě co se týče typu a ušlechtilosti, v tomto kritériu byl hodnocen jako jeden z nejlepších. Právě plemenný typ a ušlechtilost je jedním z nedostatků, který je u haflingů v ČR často zmiňován. Dobré hodnocení získal Artist i u ostatních třech kritérií (harmonie tělesné stavby, končetiny a chody, mechanika pohybu) a celkově byl zařazen do třídy IIA. Kohoutková výška tohoto hřebce je 149 cm, obvod hrudi 170 cm a obvod holeně 20 cm.

Linie A, kterou tento hřebec zastupuje by měla být pro chov v ČR velkým přínosem, protože je v současnosti zřejmě nejprochovanější linií, vyniká jak v ušlechtilosti, která v České republice haflingům chybí, tak v barvě a temperamentu. Linie A je celosvětově nejrozšířenější, v České republice k ní však dosud náleželi pouze dva hřebci.
Artistem se k nám dostává jeden z nejuznávanějších genofondů a bude proto zřejmě nejkvalitnějším plemeníkem v ČR. Svaz chovatelů haflinga proto do tohoto hřebce vkládá velké naděje a doporučuje hopozornosti všem chovatelům, kteří uvažují o připuštění svých klisen a zároveň doufá, že Artist bude hojně využíván stejně, jako jeho předchůdce v Mněticích Nimrod, hlavně díky možnosti využití inseminace.

Artist-L

Artist-L

Artist-L

 
Artist - 2017

Artist - 2017

 
Artist (2)

Artist (2)

 
Otec Artista Antinor

Otec Artista Antinor

 
Mezinárodní šampionát Pardubice 2017

Mezinárodní šampionát Pardubice 2017

 
Artist   hodnocení ve volnosti

Artist hodnocení ve volnosti

 
Artist (1)

Artist (1)

 
Artist - skok ve volnosti

Artist - skok ve volnosti

 
 
22.2.2018 17:05:58 | přečteno 2703x | werka
 

první sloupec

Adresa sídla:

U Hřebčince 479/2
Budějovické Předměstí
397 01 Písek

druhý sloupec

Adresa pro doručování:

Chrastavská 21
190 00 Praha 9
e-mail: werka@centrum.cz

třetí sloupec

ČSCHH je samosprávný, dobrovolný, nevládní a neziskový spolek, jehož účelem je rozvoj chovu koní plemene hafling v rámci čistokrevné plemenitby.

load